Ogólnie o kosmetykach i zabiegach kosmetycznych

nniki stresujące mają duży wpływ na nasz organizm. Skóra staje się szorstka, zgrubiała, pozbawiona jędrności i odpowiedniego kolorytu. Jest także stale napięta i pozostawiona w stan gotowości, co bezpośrednio przekłada się na jej

Ogólnie o kosmetykach i zabiegach kosmetycznych

Stres a dbanie o ciało

Jest wiele czynników, które powodują pogorszenie stanu naszej cery, włosów, czy paznokci. Jednym z nich jest oczywiście stres. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak czynniki stresujące mają duży wpływ na nasz organizm. Skóra staje się szorstka, zgrubiała, pozbawiona jędrności i odpowiedniego kolorytu. Jest także stale napięta i pozostawiona w stan gotowości, co bezpośrednio przekłada się na jej wygląd. Jak możemy przeciwdziałać tym sytuacjom? Oczywiście najrozsądniejsze wydaje się unikanie stresowych sytuacji. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takich przypadkach warto więc postawić na profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które pozwolą utrzymać ją w nienagannej formie lub doprowadzić do odpowiedniego stanu.


Powinnaś wiedzieć - lakier do włosów

Lakier do włosów ? popularna nazwa alkoholowego, wodno-alkoholowego lub rzadziej wodnego roztworu żywicy, używanego do utrwalenia fryzury. W opakowaniu z pompką mechaniczną lub ze sprężonym gazem lakier aplikowany jest równomiernie na włosy w postaci aerozolu. Po odparowaniu rozpuszczalnika żywica tworzy cienką warstwę na powierzchni włosa oraz łączy skrzyżowane włosy, co pozwala na modelowanie i utrwalenie fryzury. W zależności od rodzaju żywicy, jej zawartości i obecności innych dodatków uzyskuje się lakiery o różnym stopniu trwałości, sztywności i odporności na zmienne warunki atmosferyczne.

Najpowszechniej stosowanymi żywicami są kopolimery: akrylowe, octanu winylu, poliuretanowe lub pochodne poliwinylopirolidonu. Pierwsze lakiery do włosów zawierały naturalne żywice, jak np. szelak, a do połowy lat 70. freony, jako gazy pędne1.

Obecnie w lakierach do włosów stosuje się jedną lub mieszaninę żywic polimerowych rozpuszczonych w etanolu z dodatkiem plastyfikatorów: silikonów, estrów kwasów tłuszczowych i środków pomocniczych: filtrów UV, pantenolu i kompozycji zapachowej. Lakiery w pojemnikach ciśnieniowych zawierają ponadto od 20 do 60% gazu pędnego (propelenta). W Europie gazami pędnymi są najczęściej eter dimetylowy (DME) lub mieszanina propanu, butanu i izobutanu. W USA nadal dopuszcza się fluoropochodne np. difluoroetan (HFC-152a), ponadto lakiery w aerozolu podlegają tam regulacjom dotyczącym zawartości lotnych substancji organicznych (VOC)2.

Jakość użytkową lakierów do włosów testuje się najczęściej w sposób obiektywny ze względu na:

trwałość utrwalenia fryzury w warunkach wysokiej wilgotności powietrza (HHCR)3
sztywność powstającego na włosach filmu polimerowego
zmywalność szamponem
oraz subiektywnie pod względem:

wrażeń sensorycznych,
połysku,
powstawania tzw. pseudołupieżu z wykruszającego się filmu polimerowego.
Lakier do włosów został opracowany i wyprodukowany po raz pierwszy w roku 1948 w firmie Chase Products Company, Broadview, Illinois, USA.

Lakiery do włosów są bardzo łatwopalne a pojemniki należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż zalecona na opakowaniu (najczęściej 50 °C), gdyż mogą eksplodować.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lakier_do_w%C5%82os%C3%B3w


Kosmetologia - definicja

Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) ? dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego. Nazwa dyscypliny wywodzi się od greckich słów kosmetes ? sługa toaletowy i kosmetikos ? upiększający, a według innych badaczy od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ład, ozdobę.1 W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii.2 W zakresie interwencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi ? kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi, rehabilitacją. Jednak w pierwszym rzędzie służy ona utrzymywaniu, przywracaniu bądź poprawie wyglądu zewnętrznego, a nie utrzymywaniu, przywracaniu czy poprawie funkcji organizmu, jak dzieje się w przypadku rehabilitacji lub dietetyki.3 Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetologia